• Kategoria: Wydarzenia

1863 Dorzuć swoje

dorzuc swoje 1863„1863 Dorzuć swoje!”
– konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

 

W tym roku przypada 150. rocznica Powstania Styczniowego – największego polskiego zrywu narodowościowego XIX wieku. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska organizują konkurs fotograficzny, którego celem jest odkrywanie oraz dokumentowanie pamiątek kulturowych i przyrodniczych związanych z Powstaniem Styczniowym.

                Ideą konkursu jest upamiętnienie osób, które wzięły udział w Powstaniu Styczniowym. Pozostały po nich opowieści, miejsca, przedmioty. Ślady te można odnaleźć w domu, najbliższym sąsiedztwie , a także podczas wakacyjnych podróży po Polsce. Mogą to być pamiątki osobiste, obiekty przyrodnicze, miejsca bitew, przydrożne kapliczki, czy inne ślady związane z tym wydarzeniem. Warto je dokumentować, by pamięć o Powstaniu i ludziach  w nim uczestniczących przetrwała

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku, kiedy to ogłoszono manifest Tymczasowego Rządu Narodowego. Podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, skierowanych przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które pochłonęły kilka tysięcy ofiar. Powstanie, mimo początkowych sukcesów, jesienią 1864 roku zakończyło się klęską, ale pamięć o nim przetrwała.

Konkurs „1863 Dorzuć swoje!” to pomysł Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który do współpracy zaprosił Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Konkurs, który jest skierowany do całego społeczeństwa, rozpocznie się 1 lipca i potrwa do końca sierpnia br. Jego finałem będzie wielka internetowa mapa stworzona z nadesłanych prac konkursowych, zawierająca nieodkryte dotąd pamiątki związane z Powstaniem Styczniowym.

Zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia oraz wypełnieniu Karty Obiektu. Tak przygotowane prace konkursowe należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule maila podając imię, nazwisko oraz nazwę miejscowości, z której pochodzi uwieczniony obiekt. Na prace czekamy do końca sierpnia 2013 r. – najlepsze z nich zostaną nagrodzone.

Konkurs „1863 Dorzuć swoje!” jest ściśle związany z hasłem przewodnim tegorocznych XXI Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), które brzmi „Nie od razu Polskę zbudowano”. Szczególną uwagę w trakcie EDD poświęcamy m.in. Powstaniu Styczniowemu oraz innym ważnym kartom polskiej historii.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne na stronie www.zabytek.pl oraz www.gdos.gov.pl.

Dodatkowych informacji udziela:

Marta Rogowska

Biuro Informacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. + 48 22 826 02 39 wew. 112

Monika Jakubiak

rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dorzuc swoje 1863 plakat