A+ A A-
  • Kategoria: Wydarzenia

Z WYRYK NA FESTIWAL POLSKIEGO FOLKLORU

poleski festiwal2018Zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk został zakwalifikowany do 52 FESTIWALU FOLKLORU POLSKIEGO Sabałowe Bajania Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się w dniach 11 – 15 sierpnia 2018 r.

Swańki z Wyryk znane już są na scenie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W roku 2014 zdobył jako zespołów śpiewaczy drugą nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego. W roku 2017 jedna z członkiń zespołu wyśpiewała trzecią nagrodę jako solistka. Po trzyletnim okresie karencji zespół ponownie mógł starać się o występ na kazimierskiej scenie. W tym roku w eliminacjach powiatowych jako zespół nie miał sobie równych i został wytypowany do reprezentowania powiatu włodawskiego w eliminacjach wojewódzkich, które w dniu 27 maja odbyły się w Muzeum Wsi w Lublinie.

Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej jest imprezą ogólnopolską organizowaną już 52 raz, podobnie jak Festiwal w Kazimierzu. Jego celem jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona m.in. ludowego śpiewu. Warunkiem uczestnictwa w Sabałowych Bajaniach jest rekomendacja z konkursu o randze co najmniej regionalnej, a zespół powinien prezentować odpowiednio wysoki poziom artystyczny.

„Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim festiwalu. Okazuje się, że rangą jest on równie ważny jak Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu. Jest to dla naszego zespołu olbrzymie wyróżnienie. O kulturze naszego regionu usłyszą w drugim końcu Polski. Będziemy mogły zaprezentować tam nasze wyryckie stroje, przepiękne pieśni, opowiedzieć o wciąż żywych tradycjach. Górale są wzorem w kultywowaniu ludowych tradycji i chociaż nikt im nie dorówna, to cieszymy się, że będziemy mogły być pośród nich i uczestniczyć w wielkim święcie polskiego folkloru” - mówi Justyna Torbicz – kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.

 

/poleski2018/poleski2018/poleski2018/poleski2018/poleski2018