- Kategoria: Wydarzenia
Wieniec dożynkowy z Wyryk
Tegoroczny wieniec dożynkowy reprezentujący Gminę Wyryki na Dożynkach Powiatowych wymyśliły i wykonały panie ze Stowarzyszenia Koalicja Kulturalna i z zespołu śpiewaczego Swańki – Iwona Buska, Marta Benabderrahmane, Bożena Kisiel, Justyna Rudkowska i Justyna Torbicz.
Wyrycki wieniec powstał na metalowej konstrukcji oplecionej sianem i obwiązanej lnianymi nićmi, następnie obwiązany kłosami zbóż i bukszpanem. Każdy umieszczony w wieńcu element ma swoją symbolikę związaną z plonami pól, sadów, łąk, lasów i ogrodów.
Dar pól - użyte cztery rodzaje zbóż najczęściej uprawianych na polskiej ziemi – pszenica, żyto, pszenżyto oraz jęczmień - to symbol czterech stron świata. Biało czerwone wstążki owiewające wieniec – to kolory polskiej flagi, symbol przynależności do narodu polskiego.
W środku wieńca, w jego centralnym miejscu znajduje się chleb – symbol wiary chrześcijańskiej i dostatku. Pod chlebem znajduje się lniana serwetka – symbol szacunku ludu polskiego dla chleba.
Wokół chleba znajdują się owoce – dar sadów – jabłka i winogrona – symbol urodzaju.
W wieniec wplecione są również trawy i zioła – dar łąk – symbol zdrowia i siły.
Dar lasów to gałązki leszczyny – symbol dobrobytu.
Dar ogrodów to kwiaty- symbol życia i jarzębina – symbol urodzaju, który ma wróżyć urodzaj zboża w roku następnym. Bukszpan – nawiązanie do wieńca niesionego na głowie przez przodowniczkę to symbol młodości i witalności, zieleń – kolor życia i nadziei. Warzywa, owoce, orzechy – symbol dobrobytu i nasycenia.
Wewnątrz wieńca znajduje się anioł uwity ze słomy wybielanej na słońcu symbolizujący Anioła Bożego subtelnie czuwającego nad człowiekiem i jego codzienną pracą.
Zwieńczenie wieńca stanowi krzyż umieszczony centralnie w górnej części konstrukcji, jest to jeden z najważniejszych symboli – symbol wiary chrześcijańskiej i zawierzenia Jezusowi Chrystusowi.
Opisany wieniec to pierwsze dzieło jakie wykonały panie z Wyryk. Z pewnością nie ostatnie, bowiem praca nad jego wykonaniem to czysta przyjemność m.in. ze względu na jego symbolikę, bowiem wieniec dożynkowy pełnił i wciąż pełni niezwykle ważną rolę wśród ludzi związanych z rolnictwem.