Z uwagi na rozprzestrzeniające się w powiecie włodawskim zagrożenie zarażenia koronawirusem i rosnące zachorowania na Covid19 z przykrością informujemy, że
11 października
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach
nie odbędzie się
wydarzenie pt. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe Wyryk i okolic”,
w ramach którego zaplanowany był koncert zespołu śpiewaczego Swańki z Wyryk oraz wykłady etnograficzne na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polesia Zachodniego oraz strojów ludowych – włodawskiego letniego i podlaskiego nadbużańskiego, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska2020. Zaplanowane wydarzenie odbędzie się w najbliższym z możliwych terminów o którym będziemy informować.
Zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk wraz ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Koalicja Kulturalna w Wyrykach, Gminną Biblioteką Publiczną w Wyrykach oraz Muzeum – Zespołem Synagogalnym we Włodawie serdecznie zaprasza na występ śpiewaczy i seminarium pt. NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE WYRYK I OKOLIC.
Wydarzenie odbędzie się 11 PAŹDZIERNIKA 2020r o godz. 14 w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach.
Mając na uwadze rozwój tożsamości i przynależności do miejsca z którego pochodzimy oraz ogólne wychowanie do wartości i lokalnych tradycji serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Gminnym Przeglądzie Kolędników i Grup Kolędniczych.
Powszechnie wiadomo, że na terenie naszej gminy żywe są tradycje kolędnicze. Każdego roku bowiem z tzw. gwiazdą wieś przemierzają kolędnicy, inni noszą szopkę, jeszcze inni to przebierańcy a niemal wszyscy śpiewają „Gloria, gloria in exelcis deo…”
Dlatego bardzo zależy nam na tym by zorganizować przegląd kolędników i grup kolędniczych, którzy tak jak każe nasze tradycja chodzą po domach i kolędują, tak zaprezentują się w ramach konkursu.
Gmina Wyryki w Niepodległej to tytuł wystawy i publikacji książkowej wydanej w formie albumu dzięki dotacji uzyskanej z narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura Interwencje 2018 – EtnoPolska i wydarzenia jakie obchodziliśmy 11 listopada w dniu obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Dzięki dofinansowaniu jakie Stowarzyszenie Koalicja Kulturalna z Wyryk otrzymało ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” powstała wystawa i publikacja książkowa zatytułowana „Gmina Wyryki w Niepodległej”, która już 11 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach zostanie zaprezentowana mieszkańcom. Otwarcie wystawy i promocja publikacji poprzedzona będzie zasadzeniem przez siedzibą biblioteki Dębu Niepodległości oraz prelekcjami na temat drogi Polski i Polaków do wolności.
„Celem wydanej publikacji i zaprezentowanej wystawy jest przybliżenie historii życia i zmian jakie zachodziły na przestrzeni stu lat wśród mieszkańców naszych miejscowości. Album prezentuje doniosłe wydarzenia, miejscowych bohaterów i zwykłych ludzi w ich codziennych obowiązkach. Ukazuje z czego jako mieszkańcy powinniśmy być dumni, o czym wiedzieć i o czym pamiętać. Niemalże każde zamieszczone w albumie zdjęcie, każde nazwisko, miejsce czy wydarzenie ma swoją historię. Zaś analizowanie albumu jako całości ukazuje historię Polski i jej drogę dochodzenia do wolności i poziomu rozwoju cywilizacji do czasów w jakich żyjemy obecnie.” - mówi Mirosław Torbicz, prezes Stowarzyszenia Koalicja Kulturalna z Wyryk.
„Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Wyryki i wszystkich zainteresowanych do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wyrykach. Każdy z przybyłych gości dzięki dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” otrzyma album fotografii pt. „Gmina Wyryki w Niepodległej” - dodaje Torbicz
Kiedy w Wyrykach trwał Jarmark Leśny, a w Lubieniu odbywał się parafialny odpust zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk reprezentował nasz region na 52 Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, który w tym roku odbywał się od 11 do 15 sierpnia.