A+ A A-

  • Kategoria: Wydarzenia

Gmina Wyryki w Niepodległej

Gmina Wyryki w NIepodległejGmina Wyryki w Niepodległej

Gmina Wyryki w Niepodległej to tytuł wystawy i publikacji książkowej wydanej w formie albumu dzięki dotacji uzyskanej z narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura Interwencje 2018 – EtnoPolska i wydarzenia jakie obchodziliśmy 11 listopada w dniu obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Wydarzeniu towarzyszył niezwykle patriotyczny i podniosły charakter głównie za sprawą przybyłych mieszkańców naszych miejscowości, którzy uroczystość rozpoczęli wspólnym odśpiewaniem hymnu … „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy...” Następnie po przemówieniach i powitaniach nastąpił akcent upamiętniający ten niezwykły jubileusz a mianowicie zasadzenie „Dębu Niepodległości” do którego zaproszeni zostali mieszkańcy wszystkich miejscowości z terenu naszej gminy, bowiem każdy kto zechciał, sztychą szpadla mógł obsypać drzewo ziemią. Później nastąpiły prelekcje na temat drogi Polski i Polaków do wolności, recytacja wierszy i śpiew pieśni patriotycznych. Główny element wydarzenia tj. otwarcie wystawy i rozdysponowanie pamiątkowego albumu fotografii ukazujących zmiany zachodzące na przestrzeni stu lat wraz z poczęstunkiem zakończyły obchody 100 lecia Niepodległej w Gminie Wyryki.

„Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było. Wspaniałe. Podniosłe. Uroczyste. Radosne. Album piękny, zaskakujący.” – takimi słowami uczestnicy dziękowali organizatorom. Jeszcze w kilka dni po obchodach licznie do Gminnej Biblioteki Publicznej przybywali mieszkańcy z terenu gminy i spoza niej by obejrzeć wystawę i otrzymać album fotografii w której wielu z nich odnalazło siebie lub swoich przodków.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy dzięki dotacji uzyskanej z Narodowego Centrum Kultury zorganizować wydarzenie, które mieszkańcom pozwoliło na nowo odczuć tożsamość i przywiązanie do miejsca z którego pochodzą, że na nowo mieliśmy możliwość odczuć jak wielkie pokłady patriotyzmu drzemią w nas, a które wybudzają słowa pieśni: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” i wzbudzają dumę i szacunek do ziemi na której żyjemy, wzrastamy, jesteśmy, która jest nasza bo z niej wyrastają nasze korzenie.

Organizatorzy

/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej/100lecieniepodleglej