- Kategoria: Wydarzenia
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.
W Wyrykach Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzić będziemy 18 września 2011r.
pod nazwą: „Wyryki – niezwykłe pogranicze”.
Wyryki, to niezwykła wieś – zawsze położona na pograniczu: Rusi i Polski, Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, Chełmszczyzny i Podlasia, Podlasia i Polesia. Niegdyś położona pomiędzy folwarkami Wyryki, Adampol i Natalin. Wszystko to wpływało na kształtującą się kulturę i klimat miejsca.
Wyryki to wieś, jak wstęga ciągnąca się pomiędzy zabudowaniami o różnej zamożności. W Wyrykach zachowało się wiele domów budowanych w stylu podlasko – wschodnim z charakterystycznymi okiennicami, okapami i gankami, okolonych płotami z licznymi przydrożnymi krzyżami i kapliczkami. Charakterystyczny dla tej wsi jest także język, używany sporadycznie, ale rozumiany przez większość mieszkańców. Obecnie nasza wieś leży na północnej granicy Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”, który staje się dla Wyryk „kamieniem milowym” stwarzającym podstawy możliwości rozwoju i zachowania unikalnych wartości przyrodniczych oraz kulturowych.
KAMIENIE MILOWE
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
– WYRYKI 2011 –
„WYRYKI – NIEZWYKŁE POGRANICZE”
Prelegenci:
Mariusz Czuj – historyk – Włodawa
Alina i Tadeusz Karabowicz – Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi
Elżbieta Nowicka – Różycka – Prezes Stowarzyszenia Poleskiego we Włodawie
ks Tomasz Łotysz – Parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie
Adam Panasiuk – historyk – Urszulin
Dariusz Figura – Fundacja Teatrikon w Lublinie
Katarzyna Pudło – Warsztaty Kultury Lublin
Moderator: dr Arkadiusz Iwaniuk
Referaty główne:
„Położenie historyczne – Wyryki na przestrzeni wieków” (M. Czuj)
„Wyryki – pogranicze Podlasia i Polesia” (A i T Karabowicz)
„Współczesne pogranicze – Transgraniczny Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie – szansa na przyszłość” (E. Nowicka – Różycka)
„Wielowyznaniowość w Wyrykach” (ks.T. Łotysz)
Dodatkowe referaty:
„Jak odkryć historię miejsca? – z doświadczenia historii Urszulina” (A. Panasiuk)
„Znaczenie odkrywania dziedzictwa kulturowego” (D.Figura)
„Wolontariat na rzecz kultury” (K. Pudło)
Dodatkowe atrakcje:
Animacja czasu dla dzieci i młodzieży: Bogusia Gontarz
Przejazd bryczką: Marek Torbicz
Prezentacja multimedialna pt. „Wyryki – niezwykłe!”
Wystawa lokalnych strojów i twórczości ludowej.
Stoisko Poleskiego Parku Narodowego.