- Kategoria: Wydarzenia
Szlak przydrożnych krzyży i kapliczek
11 września na placu kościoła parafialnego w Lubieniu, później – 14 września na placu przy kaplicy w Wyrykach i ponownie 16 września w Lubieniu można było obejrzeć wystwę prac powstałych w ramach projektu pt. "U źródła – szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek". Zaś w niedzielę 18 września rozdysponowano kalendarze również będące efektem pracy młodzieży powstałym w ramach projektu.
Przypomnijmy. Od lutego bieżącego roku młodzi mieszkańcy naszej miejscowości brali udział w projekcie zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Koalicja Kulturalna" w Wyrykach zrealizowanym w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego "Równać Szanse" dofinansowanym ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Początkowo młodzi uczestniczyli w różnych formach warsztatów, wyjeździe edukacyjnym, a następnie wyruszyli w obszar parafii Lubień w poszukiwaniu zapomnianej historii przydrożnych krzyży i kapliczek, by w konsekwencji zebrać fotografie i przygotować wystawę oraz okolicznościowe kalendarze. Dzięki uczestnictwu w tej formie aktywności młodzież poznała walory swojej okolicy, nabyła nowe umiejętności praktyczne ale przede wszystkim zdobyła nowe kompetencje społeczne. Nauczyła się patrzeć na swoją okolicę oczyma szans i znaczenia wartości miejsca w którym żyją na codzień.
O działaniach naszej młodzieży można było usłyszeć m.in. w Radio Lublin oraz poczytać w Echu Katolickim. Działanie zwracało uwagę ze względu na swój unikatowy charakter i treści jakich młodzież dowiedziała się w czasie pracy w terenie, dlatego też zebrane obrazy i treści zainteresowały muzea z Lublina i Włodawy. Nie bez znaczenia jest także otwartość parnerów projektu – Parafii Rzymskokatolickiej w Lubieniu, Biblioteki Publicznej w Wyrykach oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Włodawie, gdyż każdy z nich wniósł do zadania bardzo wiele i urozmaicił pracę ciekawymi wątkami. Cieszymy się z zainteresowania mieszkańców naszym działaniem, pozytynego przyjęcia w każdym z odwiedzanych domów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i zainteresowanym dzięki którym możliwe było ukazanie wartości historyczno – kulturowych naszej okolicy.