A+ A A-

  • Kategoria: Środowisko

Wyryckie ptaki – na początek mewa śmieszka.

mewa smieszkaObserwacje naszych skrzydlatych przyjaciół to pasjonujące zajęcie, które może wypełniać cały, nie tylko tzw. wolny czas.

         Mewa śmieszka, to gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny mew. Jak czytamy powyżej – ptaka wodnego – skąd więc mewy u nas, kilka kilometrów od najbliższych większych zbiorników wodnych?

 

Poczynione w ubiegłych latach obserwacje wskazują, że mewy przylatują do nas z południowego zachodu, najprawdopodobniej z licznych jezior i stawów Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.

Do Wyryk śmieszki przylatują coraz częściej i coraz liczniej, a wzrost liczebności jest skorelowany z intensywnym rozwojem populacji tej mewy wgłębi lądu, z dala od mórz. Śmieszka jest obecnie w naszym kraju najpospolitszym gatunkiem mewy. Śmieszki uwielbiają żerowanie na świeżo skoszonych i uprzątniętych łąkach, opanowują nieraz bardzo małe łąki o powierzchni poniżej 0,5 ha w liczbie od kilkunastu do ponad 40 osobników i potrafią spędzić na nich niemal cały dzień. Druga forma „spożywania posiłku” jest zupełnie inna, cechuje ją niebywały dynamizm, chodzi tu o polowanie na owady tuż nad polami zbóż. Mewy bez wytchnienia latają „tam i z powrotem” nad łanem zboża, najczęściej ograniczają się, podobnie jak w przypadku łąk, do zaledwie jednego pola, zupełnie ignorując sąsiednie.

Z żerowisk odlatują przy zapadającym zmierzchu, większość drogi powrotnej pokonują już po zachodzie słońca. Śmieszki stołują się u nas po okresie lęgowym, w ubiegłym roku przylatywały najliczniej w czerwcu i lipcu.

 

fot. msw-pttk.org.pl