A+ A A-

  • Kategoria: Wydarzenia

I Festiwal Kulinarny i Energii Kobiecej

festiwal energii kobiecejW dniu 1 września 2012 roku tłumy miłośników kresowych smaków przybyły do parku miejskiego w Chełmie na I Festiwal Kulinarny i Energii Kobiecej. Do udziału w festiwalu zgłosiło się m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Wyryki „Człowiek – Kultura – Środowisko” z Wyryk. Członkowie i sympatycy tej organizacji pozarządowej wspólnym wysiłkiem przygotowali stoisko, na którym mogliśmy znaleźć m.in. pasztet sporządzony z trzech gatunków drobiu, pierogi, tradycyjny chleb, smalec, ogórki kiszone, rybę smażoną w marynacie, ser twarogowy serwowany z naturalnym miodem i ciasto drożdżowe podawane z wieloowocową konfiturą.

 

Stowarzyszenie miało wyjątkową sposobność do prezentacji swojego dorobku, ale i okazję do kulinarnego współzawodnictwa z przeszło dwudziestoma innymi organizacjami z terenu powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Do konkursu stanęły więc dziesiątki pierogów gotowanych, pierogów pieczonych, ciast, dań mięsnych, nalewek i wyrobów z ryb.

Z kolei w konkursie „babskie talenty” Stowarzyszenie reprezentował zespół śpiewaczy „Swańki”, który za swój występ uzyskał wyróżnienie i otrzymał upominek od organizatorów.

Specjały przygotowane przez gospodynie wiejskie oceniały komisje konkursowe. Mimo niezwykle silnej konkurencji Panie z Wyryk uzyskały dwie cenne nagrody za zajęcie drugich lokat w kategorii ciast i pierogów pieczonych.

Nagrodzone zostały wyjątkowe pierogi pieczone ze śliwką Pani Wiesławy Tadyniewicz oraz wyśmienite ciasto drożdżowe podawane z wieloowocową konfiturą Pani Grażyny Czelej, obie laureatki otrzymały nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy.

/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny/kulinarny