- Kategoria: Śladem zapomnianych pieśni
Wyrycka kultura w opisie i obiektywie.
Zespół śpiewaczy z Wyryk – Połodu w składzie (od lewej):
Maria Sakowiec, Zofia Peszko, Marianna Wegiera, Janina Horszczaruk, Zofia Zarczuk, który w 1987r na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą wyśpiewał Basztę – główną nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych.
Zespół śpiewaczy z Wyryk – Połodu w trakcie próby do widowiska obrzędowego pt. Prządki.
Zespół śpiewaczy Tkaczki z Wyryk – Woli w składzie (od lewej): Irena Klajnert, Janina Trociuk, Marianna Łachmicka, Katarzyna Czelej, Józefa Torbicz, Irena Zając.
Kazimierz Dolny n/ Wisłą, 1989r
Zespół śpiewaczy Tkaczki. Zdjęcie przy kazimierskiej studni.
Kazimierz Dolny n/ Wisłą, 1989r
Od lewej Katarzyna Weremczuk,, mieszkająca od wielu lat w Dołhobrodach i nieżyjąca już Stefania Stepaniuk, rodzone siostry, znakomite śpiewaczki ludowe. Kolejna z sióstr Janina Buska, równie uzdolniona, występowała z zespołem śpiewaczym z Wyryk Woli.
Zespół śpiewaczy „Kalina” występujący w kategorii Duży – Mały. Dziewczynki od prawej: Stanisława Buska, Ewa Stepaniuk, Ewelina Stańczuk wraz ze swoją opiekunką Marianną Wegiera. OFKiŚL w Kazimierzu, czerwiec 1998 rok.
Dziewczynki z zespołu Kalina w towarzystwie Józefa Brody i Stanisława Jaskółki
Kazimierz 1998r.
Zespół „Kalina” z Wyryk – Połodu na OFKiŚL w Kazimierzu w roku 2001, w składzie (od lewej): Ewelina Stańczuk, Stanisława Buska, Ewa Stepaniuk, Natalia Stańczuk.
Zespół śpiewaczy Swańki z Wyryk na XXXXVII OFKiŚL w Kazimierzu, czerwiec 2013r.
Wyryki to wieś o niezwykłych walorach kulturowych. Są miejscowością o typowym rzędowym układzie domostw i charakterystycznym łanowym układzie pól. W Wyrykach zachowana jest różnorodna zabudowa drewniana. Jest tu wiele domów w konstrukcji wieńcowej. Domy są na ogół ustawione szczytem do ulicy. Ściany zbudowane z prostokątnych bali, wiązanych w jaskółczy ogon. Kolory ścian są bardzo różne. Charakterystyczne dla Wyryk są płoty – drewniane, dość wysokie i piękne wiejskie ogródki.
Wyrycka mała architektura – symbole materialnego dziedzictwa kulturowego wsi.
Jedna z kilku przydrożnych wyryckich kapliczek.
Wyryckie krajobrazy :
Zachód słońca nad łąkami.
Łąka z północno – wschodniej strony Wyryk
Łany niedojrzałej pszenicy z widokiem na wiatrak państwa Czelejów
Front pałacu w Adampolu wzniesiony w latach 1923 – 1927 dla właścicieli dóbr ziemskich z rodu Zamoyskich. Budynek utrzymany jest w typie romantycznego zamku, o charakterze eklektyzmu z cechami klasycyzmu rosyjskiego. W zachodnim skrzydle zachowała się kaplica pałacowa. W parku przed pałacem znajduje się figura Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia o charakterze klasycystycznym z 1858roku. Nad wejściem widoczny herb rodu Zamoyskich. O jaśniepanach z Adampola śpiewano w Wyrykach m.in. w pieśniach żniwnych.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Osi 4 Leader na operacje z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" pod nazwą "Wyryki - śladem zapomnianych pieśni"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi