- Kategoria: Wydarzenia
Dożynki Powiatowe Wyryki 2017
Pomimo deszczowej i pochmurnej aury, w Wyrykach w niedzielę 3 września było ciepło od pozytywnej energii. Wszystko za sprawą Starostwa Powiatowego we Włodawie, które tegoroczne dożynki postanowiło urządzić przy współpracy z Urzędem Gminy w Wyrykach.
Tradycyjnie dożynki rozpoczęła Msza Święta w wyryckiej kaplicy połączona z ofiarowaniem płodów ziemi Bogu Najwyższemu i poświęceniem wieńców – najpiękniejszych, najdoskonalszych, wyrażających cześć, szacunek i podziękowanie za plon.
W strugach deszczu nastąpił przemarsz korowodu, na czele którego stali starostowie dożynek – Alina Tercjak – Chuk z Zahajek i Krzysztof Flisiak z Lipówki dumnie dzierżąc w dłoniach chleb – najważniejszy symbol dożynek, który następnie przekazali gospodarzom - Staroście Powiatu Włodawskiego – Andrzejowi Romańczukowi i Wójtowi Gminy Wyryki – Andrzejowi Ćwircie.
Dożynki Powiatowe to uroczystość, która daje gminom możliwość zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Dlatego organizowane są konkursy na najpiękniejszy wieniec, najładniejsze stoisko, najsmaczniejszy chleb i nalewkę oraz najsmaczniejszą potrawę mięsną. Następuje także prezentacja zespołów śpiewaczych, tanecznych, kapel czy instrumentalistów – czyli tych, którzy w związany z tradycją sposób promują gminy naszego powiatu. Wyróżniający się szczególną działalnością rolnicy zostają uhonorowani odznaczeniem najlepszego rolnika. Z Gminy Wyryki w tym roku otrzymał je Robert Chudaś z Lipówki.
Przygotowanie wieńca na tegoroczne święto plonów zostało powierzone przez urząd gminy Stowarzyszeniu Koalicja Kulturalna z Wyryk. Panie Iwona Buska, Marta Benabderrahmane, Bożena Kisiel, Justyna Rudkowska i Justyna Torbicz – zaprojektowały i wykonały wieniec, który zdobył III nagrodę w konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy.
Koordynowanie przygotowania stoiska reprezentującego na dożynkach Gminę Wyryki zostało powierzone Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzięki współpracy biblioteki ze Stowarzyszeniem Koalicja Kulturalna przygotowano piękne stoisko, które swym wystrojem imitowało wiejską chatę z bogatą spiżarnią, kuchnią i ogrodem warzywnym. Subtelnie w chatę wkomponowany był alkierz, którego ściany przyozdobione były kolorowymi, haftowanymi makatkami. Z kuchni naszego stoiska wydobywał się aromat świeżo smażonych placków ziemniaczanych i pierogów z fasolą. Skosztować można było słodkich pierogów drożdżowych, różnych ciast, swojskiej kiełbasy i słoniny solonej z czosnkiem i majerankiem oraz wybornych nalewek i win. Wykonanie tego wszystkiego możliwe było dzięki zaangażowaniu wielu osób w tym także dwójki radnych Beaty Kociuby z Suchawy i Mirosława Torbicza z Wyryk, którzy zamiast biesiadować w towarzystwie lokalnych prominentów pomagali przy stoisku i byli blisko mieszkańców i gości. Bardzo ważną okazała się pomoc naszych wyryckich strażaków, którzy chcąc uchronić stoisko od zalania deszczem rozbudowali je o zadaszenie, pod którym mogli schować się odwiedzający. Zadaszenie, choć początkowo nie planowane, stało się symbolem ganków i werand, które w tradycyjnej zabudowie Wyryk są elementem bardzo charakterystycznym. Pomysł i wykonanie stoiska również doceniono, tak, że reprezentacja Gminy Wyryki została nagrodzona III nagrodą na Najładniejsze Stoisko. Wyśmienitą okazała się nalewka wiśniowa przygotowana przez panią Alicję Kuszpa z Kaplonos, która została nagrodzona II nagrodą na Najlepszą Nalewkę dożynek. Smaczny był również chleb przygotowany przez Jadwigę Tadyniewicz z Wyryk oraz pasztet przygotowany przez Justynę Torbicz – które w konkursach zdobyły wyróżnienia.
Wszystkie podjęte przy organizacji powiatowych dożynek działania pokazują jak ważna jest współpraca i zaangażowanie wielu osób. Żadnego, nawet z najmniejszych z działań, nie dałoby się zorganizować w pojedynkę. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili do godnego reprezentowania naszej gminy i przygotowania wieńca, stoiska i potraw .
J.T.